  • Mfr # K0261.5105X20
  • Zoro # G2095274
/ea
Key Features
Thread Size
M5
Finish
Matte Black
Screw Length
0.78"
Type
External Thread, Stainless Steel Stud
Diameter
1.57"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
K0261.5105X20
Country of Origin
Germany
Dimensions
Thread Size
M5
Screw Length
0.78"
Diameter
1.57"
Overall Length
40 mm
Overall Height
31 mm
Base Height
13 mm
Base Diameter
16.5 mm
Handle Diameter
40 mm
Thread Length
20 mm
Details
Finish
Matte Black
Item
Hand Knob
Type
Material
Thermoplastic
Knob Type
Novo Grip
Standards
RoHS
Color
Gray
Features
Bright Threaded Pin
Thread Material
Stainless Steel
Handle Type
Knurled Round
Measurement System
Metric
Handle Material
Thermoplastic
Description
Hand Knob, Handle Type Knurled Round, Handle Material Thermoplastic, Mounting Type Threaded Stud, Thread Size M5, Overall Height 31 mm, Screw Length 0.78 In., Overall Length 40 mm, Tap Type Not Applicable, Includes -, Standards RoHS, Color Gray, Features Bright Threaded Pin, Finish Matte