  • Mfr # K0706.09X45
  • Zoro # G502065641
/ea
Key Features
Hex Head
System of Measurement
Metric
Thread Size
M8
Shoulder Diameter
9 mm
Material
Steel
Finish
Black Oxide
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
K0706.09X45
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Thread Size
M8
Shoulder Diameter
9 mm
Shoulder Length
45 mm
Head Diameter
14.38 mm
Head Height
5.3 mm
Thread Length
14.5 mm
Shoulder Length Tolerance
-1
Width
13 mm