  • Mfr # K0155.4081X50
  • Zoro # G1882447
/ea
Key Features
Base Dia. (In.)
18mm
Color
Black
Diameter
40mm
Finish
Matte
Height
25mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
K0155.4081X50
Country of Origin
Germany
Dimensions
Base Dia. (In.)
18mm
Diameter
40mm
Height
25mm
Screw Length
50.00 mm
Thread Size
M8
Overall Length
40 mm
Overall Height
25 mm
Base Dia.
18.00mm
Handle Dia.
40.00mm
Base Height
13 mm
Handle Diameter
40 mm
Thread Length
50 mm
Base Diameter
18 mm
Details
Color
Black
Finish
Matte
Knob Type
Star Grip
Material
Thermoplastic
Style
L
Standards
DIN 6336
Type
External Thread
Item
Hand Knob
Handle Material
Thermoplastic
Handle Type
Star
Features
Trivalent Blue Passivated Screw
Measurement System
Metric
Thread Material
Steel
Description
Hand Knob, Handle Type Star, Handle Material Thermoplastic, Mounting Type Threaded Stud, Thread Size M8, Handle Dia. 40.00mm, Base Dia. 18.00mm, Overall Height 25 mm, Screw Length 50.00 mm, Overall Length 40 mm, Tap Type Not Applicable, Includes -, Standards DIN 6336, Color Black, Features Trivalent Blue Passivated Screw, Finish Matte