  • Mfr # K0114.3A52X30
  • Zoro # G0668796
/ea
Key Features
Style
Low Profile
Screw Length
30.00mm
Thread Size
1/2"-13
Material
Steel
Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
K0114.3A52X30
Country of Origin
Germany
Dimensions
Screw Length
30.00mm
Thread Size
1/2"-13
Height
3.07"
Height (In.)
3.07
Overall Length
186 mm
Overall Height
78 mm
Hub Height
28 mm
Thread Length
30 mm
Handle Length
145 mm
Details
Style
Low Profile
Material
Steel
Color
Black
Type
External Thread
Standards
DIN EN ISO 4753, RoHS
Handle
15 Degree
Finish
Black Oxide (Parts)
Item
Adjustable Handle
Thread Type
External
Thread Standard
UNC
Handle Material
Handle Type
Ball Knob
Finish - Machining
Black Oxide
Components Material
Features
Adjustable Tension Levers
Thread Material
Handle Angle
15 Degrees
Measurement System
Inch
Description
Adjustable Handle, Handle Type Ball Knob, Handle Material Steel, Components Material Steel, Color Black, Thread Size 1/2 In.-13, Thread Standard UNC, Screw Length 30.00mm, Overall Height 78 mm, Overall Length 186 mm, Thread Type External, Features Adjustable Tension Levers, Standards DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Black Oxide