  • Mfr # K0108.2A42
  • Zoro # G2744655
/ea
Key Features
Style
Adjustable Lever
Material
Steel
Color
Black
Height
1.65"
Type
Internal Thread
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
K0108.2A42
Country of Origin
Germany
Dimensions
Thread Size
3/8"-16
Height
1.65"
Height (In.)
Overall Length
141 mm
Overall Height
57.5 mm
Hub Height
57.5 mm
Handle Height - Minimum
42 mm
Handle Height - Maximum
57.5 mm
Handle Length
111 mm
Thread Length
17 mm
Details
Style
Adjustable Lever
Material
Steel
Color
Black
Type
Internal Thread
Item
Adjustable Handle
Finish
Powder Coated
Handle
0 Degree
Thread Type
Internal
Handle Material
Thread Standard
UNC
Handle Type
Ball Knob
Components Material
Features
Adjustable Tension Levers
Thread Material
Handle Angle
0 Degrees
Measurement System
Inch
Description
Adjustable Handle, Handle Type Ball Knob, Handle Material Steel, Components Material Steel, Color Black, Thread Size 3/8 In.-16, Thread Standard UNC, Overall Height 57.5 mm, Overall Length 141 mm, Thread Type Internal, Features Adjustable Tension Levers, Standards -, Mounting Type Threaded Hole