  • Mfr # K0274.2A4X40
  • Zoro # G2914913
Gray
Diameter
21mm
Finish
Matte
Height
35.6mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
K0274.2A4X40
Dimensions
Diameter
21mm
Height
35.6mm
Length
75mm
Screw Length
40.00 mm
Thread Size
3/8"-16
Overall Length
75 mm
Overall Height
35.6 mm
Width
2.95
Base Dia.
21.00mm
Handle Dia.
75.00mm
Base Height
16.5 mm
Base Diameter
21 mm
Handle Diameter
75 mm
Thread Length
40 mm
Wing
Features
Steel Trivalent Blue Passivated, Stainless Steel Bright
Measurement System
Inch
Description
Hand Knob, Handle Type Wing, Handle Material Thermoplastic, Mounting Type Threaded Stud, Thread Size 3/8 In.-16, Handle Dia. 75.00mm, Base Dia. 21.00mm, Overall Height 35.6 mm, Screw Length 40.00 mm, Overall Length 75 mm, Tap Type Not Applicable, Includes -, Standards -, Color Gray, Features Steel Trivalent Blue Passivated, Stainless Steel Bright, Finish Matte