  • Mfr # K0274.006X20
  • Zoro # G1234886
/ea
Key Features
Color
Gray
Finish
Matte
Knob Type
Wing Grip
Material
Thermoplastic
Screw Length
20.00 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
K0274.006X20
Country of Origin
Germany
Dimensions
Screw Length
20.00 mm
Thread Size
M6
Overall Length
28 mm
Overall Height
15 mm
Handle Dia.
28.00mm
Base Dia.
12.00mm
Thread Length
20 mm
Base Height
23 mm
Base Diameter
12 mm
Handle Diameter
28 mm
Details
Color
Gray
Finish
Matte
Knob Type
Wing Grip
Material
Thermoplastic
Style
Novo Grip
Item
Hand Knob
Standards
RoHS
Type
External Thread
Handle Material
Handle Type
Wing
Thread Material
Steel
Measurement System
Metric
Description
Hand Knob, Handle Type Wing, Handle Material Thermoplastic, Mounting Type Threaded Stud, Thread Size M6, Handle Dia. 28.00mm, Base Dia. 12.00mm, Overall Height 15 mm, Screw Length 20.00 mm, Overall Length 28 mm, Tap Type Not Applicable, Includes -, Standards RoHS, Color Gray, Finish Matte