  • Mfr # KSB10-816TKT
  • Zoro # G521718931
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rim Type
Miter
Cutting Depth
4 in
Hook Angle
0 Degrees
Plate Thickness
0.071 in
Number of Teeth
80
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
KSB10-816TKT
Country of Origin
Germany
Dimensions
Cutting Depth
4 in
Plate Thickness
0.071 in
Thickness
0.09 in
Cut Width
0.09 in
Diameter
10 in
Blade Diameter
10 in
Arbor Size
5/8 in
Details
Rim Type
Miter
Hook Angle
0 Degrees
Number of Teeth
80
For Workpiece Material
Dimensional Wood, Moulding
Max. RPM
6,100 RPM
Materials Cut
Wood
Arbor Hole
5/8 in
Kerf
0.09 in
Arbor Shape
Round
For Use With
General Purpose Miter Cuts in Hardwood, Softwood, Plywood, and PVC Trim
Tip Material
Carbide
Compatible Tool Type
Compound Miter Saw, Miter Saw, Radial Arm Saw
Diamond Knockout
No
Primary Material Application
Wood
Wood Cutting Type
Tooth Grind
4 HATB + Raker
Item
Miter Saw Blade
Application
Description
10" 80-Tooth Thin Kerf Miter Saw Blade, KSB10-816TKT, Thin K Miter 10", 80T, 4" Cutting Depth, 0.071, 10 in, 5/8 in, 0.09, 4 in, 0.09, 10 in, Miter Saw Blade, 80, General Purpose Miter Cuts in Hardwood, Softwood, Plywood, and PVC Trim, 0.09, Compound Miter Saw, Miter Saw, Radial Arm Saw, Wood, Carbide, 5/8", 0 Degrees, 4 HATB + Raker, Miter, 6,100 RPM, Round, Miter, Wood, Miter Saw Blade, 6,100 RPM, Compound Miter Saw, Miter Saw, Radial Arm Saw, 1 Per Box