  • Mfr # KM40TSER32060M
  • Zoro # G3772999
Key Features
Shank Type
Taper
Dimension Type
Metric
Overall Length
84 61/64 mm
Taper Size
KM40
Collet Series
ER32
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
KM40TSER32060M
Country of Origin
Bulgaria
Dimensions
Dimension Type
Metric
Overall Length
84 61/64 mm
Taper Size
KM40
Shank Dia.
40.00 mm
Nose Dia.
50.00 mm
Shank Diameter
40 mm
Details
Item
Collet Chuck
Shank Type
Taper
Collet Series
ER32
Projection
60 mm
Coolant Fed
Coolant Through
Features
Grip (2:1 Advantage)
ANSI Code
KM40TSER32060M
Standards
DIN 69893 Form A, ISO 26622
Cutting Direction
Neutral
Compatible Collet Series
Description
Collet Chuck, Taper Size KM40, Projection 60 mm, ER32