  • Mfr # KM40TSEM10050M
  • Zoro # G3809694
Key Features
Dimension Type
Metric
Coolant Fed
Coolant Through
Projection
50.00mm
Nose Dia.
34.50mm
Taper Size
KM40TS
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
KM40TSEM10050M
Country of Origin
United States
Dimensions
Dimension Type
Metric
Nose Dia.
34.50mm
Taper Size
KM40TS
Overall Length
2.9510mm
Shank Dia.
40.00mm
Shank Length
24.9500mm
Details
Item
End Mill Holder
Coolant Fed
Coolant Through
Projection
50.00mm
Standards
DIN 6535/1835, ISO 26622
Shank Type - Machining
Taper
Measurement System
Description
End Mill Holder, Taper Size KM40TS, Projection 50.00mm, Nose Dia. 34.50mm, Measurement System Metric