  • Mfr # KM40TSEM16060M
  • Zoro # G3809292
Key Features
Dimension Type
Metric
Standards
DIN 6535/1835, ISO 26622
Taper Size
KM40TS
Nose Dia.
47.50mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
KM40TSEM16060M
Country of Origin
United States
Dimensions
Dimension Type
Metric
Taper Size
KM40TS
Nose Dia.
47.50mm
Overall Length
3.3440mm
Shank Dia.
40.00mm
Shank Length
24.9500mm
Details
Item
End Mill Holder
Standards
DIN 6535/1835, ISO 26622
Projection
60.00mm
Measurement System
Shank Type - Machining
Taper
Description
End Mill Holder, Taper Size KM40TS, Projection 60.00mm, Nose Dia. 47.50mm, Measurement System Metric