  • Mfr # KM40TSWN12080M
  • Zoro # G3865773
Coolant Through
Dimension Type
Metric
Projection
80.00mm
Taper Size
KM40TS
Standards
ISO 26622
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
KM40TSWN12080M
Country of Origin
Germany
Dimensions
Dimension Type
Metric
Nose Dia.
41.50mm
Taper Size
KM40TS
Overall Length
4.1319mm
Shank Dia.
40.00mm
Shank Length
24.9500mm
Details
Item
End Mill Holder
Coolant Fed
Coolant Through
Projection
80.00mm
Standards
ISO 26622
Measurement System
Shank Type - Machining
Taper
Description
End Mill Holder, Taper Size KM40TS, Projection 80.00mm, Nose Dia. 41.50mm, Measurement System Metric