  • Mfr # KM50TSEM038197
  • Zoro # G3809539
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Dimension Type
Decimal Inch
Coolant Fed
Coolant Through
Standards
ISO 26622
Nose Dia.
1 in
Projection
50.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
KM50TSEM038197
Country of Origin
Germany
Dimensions
Dimension Type
Decimal Inch
Taper Size
KM50TS
Nose Dia.
1 in
Overall Length
3.2264 in
Shank Dia.
1.9685"
Shank Length
1.2579"
Details
Item
End Mill Holder
Coolant Fed
Coolant Through
Standards
ISO 26622
Projection
50.00mm
Measurement System
Inch
Shank Type - Machining
Taper
Description
End Mill Holder, Taper Size KM50TS, Projection 50.00mm, Nose Dia. 1 in, Measurement System Inch