  • Mfr # KM50TSEM16060M
  • Zoro # G3811961
Coolant Through
Dimension Type
Metric
Taper Size
KM50TS
Projection
60.00mm
Nose Dia.
47.50mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
KM50TSEM16060M
Country of Origin
Germany
Dimensions
Dimension Type
Metric
Taper Size
KM50TS
Nose Dia.
47.50mm
Overall Length
3.6201mm
Shank Dia.
50.00mm
Shank Length
31.9500mm
Details
Item
End Mill Holder
Coolant Fed
Coolant Through
Projection
60.00mm
Standards
ISO 26622
Shank Type - Machining
Taper
Measurement System
Description
End Mill Holder, Taper Size KM50TS, Projection 60.00mm, Nose Dia. 47.50mm, Measurement System Metric