  • Mfr # KM50TSWN08065M
  • Zoro # G3865685
Key Features
Dimension Type
Metric
Coolant Fed
Coolant Through
Taper Size
KM50TS
Projection
65.00mm
Standards
ISO 26622
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
KM50TSWN08065M
Country of Origin
Germany
Dimensions
Dimension Type
Metric
Nose Dia.
27.50mm
Taper Size
KM50TS
Overall Length
3.8170mm
Shank Dia.
50.00mm
Shank Length
31.9500mm
Details
Item
End Mill Holder
Coolant Fed
Coolant Through
Projection
65.00mm
Standards
ISO 26622
Shank Type - Machining
Taper
Measurement System
Description
End Mill Holder, Taper Size KM50TS, Projection 65.00mm, Nose Dia. 27.50mm, Measurement System Metric