  • Mfr # KM63TSEM16060M
  • Zoro # G3812835
Coolant Through
Dimension Type
Metric
Projection
60.00mm
Taper Size
KM63TS
Standards
DIN 6535/1835, ISO 26622
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
KM63TSEM16060M
Country of Origin
United States
Dimensions
Dimension Type
Metric
Taper Size
KM63TS
Nose Dia.
47.50mm
Overall Length
3.9350mm
Shank Dia.
63.00mm
Shank Length
39.9500mm
Item
End Mill Holder
Projection
60.00mm
Standards
DIN 6535/1835, ISO 26622
Measurement System
Shank Type - Machining
Taper
Description
End Mill Holder, Taper Size KM63TS, Projection 60.00mm, Nose Dia. 47.50mm, Measurement System Metric