  • Mfr # KM80TSEM40100M
  • Zoro # G3812591
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Coolant Fed
Coolant Through
Dimension Type
Metric
Projection
100.00mm
Taper Size
KM80TS
Nose Dia.
89.50mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
KM80TSEM40100M
Country of Origin
Germany
Dimensions
Dimension Type
Metric
Taper Size
KM80TS
Nose Dia.
89.50mm
Overall Length
5.7070mm
Shank Dia.
3.1496
Shank Length
44.9500mm
Details
Coolant Fed
Coolant Through
Item
End Mill Holder
Projection
100.00mm
Standards
ISO 26622
Measurement System
Shank Type - Machining
Taper
Description
End Mill Holder, Taper Size KM80TS, Projection 100.00mm, Nose Dia. 89.50mm, Measurement System Metric