  • Mfr # CSC-3023-10
  • Zoro # G3195211
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Type
Sub Master
Thermostat Required for Cooling
Direct/Reverse Acting
Accessories
HFO-0006/SSS-1000 Series Flow Sensors, 4DEA3, 4DEA4, 4DEA5, 4DEA6
Thermostat Required for Heating
Direct/Reverse Acting
Setpoint Range Minimum (In. WC)
0 to 1
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
CSC-3023-10
Country of Origin
United States
Dimensions
Mounting Hole Dia. (In.)
3/16 in
Air Inlet Size
1/4 in
Mounting Hole Diameter
3/16 in
Details
Type
Sub Master
Item
Reset Volume Controller
Accessories
0 to 1
Air Consumption
28.8 scim
Reset Pressure Band
0 to 10 psig
Color
Beige
Includes
Mounting Bracket
Max. Signal Pressure (In. WC)
6
Control Type
DA/RA
Main Air Pressure (PSIG)
15 to 30 psig
Operating Temp. Limit (F)
40 to 120 Degrees F
Connection Ports
Push On Fittings For 1/4 in OD Tubing
Material of Construction
ABS
Features
DA or RA, Adjustable Min Max, Reset Start Point Factory Set at 10 psig Start
Setpoint Range Maximum (In. WC)
Min to 1
Output Capability
0 to Supply Pressure
Output Sensitivity (In. WC)
5 PSI / 0.02 in wc
Standards
RoHS Compliant
Application
Variable Air Volume
Series
3000
Air Inlet Type
Push-On
Minimum Air Pressure
15 psi
Controller Action
Maximum Air Pressure
30 psi
Maximum Setpoint Range
Min to 1 in wc
Housing Color
Beige
Maximum Operating Temperature
120 Degrees F
Housing Material
Plastic
Damper Action
Normally Open or Normally Closed
Reset Start Point Maximum Setting
10 psi
Weight
0.69 lb
Output Sensitivity
5 psi / 0.02 in wc
Controller Type
Direct Acting, Reverse Acting, Sub Master
Reset Start Point Factory Setting
10 psi
Reset Start Point Minimum Setting
0 psi
Minimum Operating Temperature
40 Degrees F
Minimum Differential Pressure Setting
0 in wc
Signal Pressure - Maximum
6 in wc
Mounting Orientation
Horizontal, Vertical
Output Pressure Capability
0 to Supply Pressure
Maximum Differential Pressure Setting
1 in wc
Minimum Setpoint Range Minimum
0 to 1 in wc
Product Type
Reset Volume Controller
Description
Reset Volume Controller, Thermostat Required for Cooling Direct/Reverse Acting, Thermostat Required for Heating Direct/Reverse Acting, Reset Start Point Factory Setting 10 psi, Minimum Air Pressure 15 psi, Maximum Air Pressure 30 psi, Minimum Setpoint Range Minimum 0 to 1 in wc, Maximum Setpoint Range Min to 1 in wc, Reset Start Point Minimum Setting 0 psi, Reset Start Point Maximum Setting 10 psi, Air Consumption 28.8 scim, Signal Pressure - Maximum 6 in wc