  • Zoro # G7102313
/ea
Key Features
Material
Alloy Steel
Finish
Chrome
Overall Length
7 1/4 in
Size
1/2"
SAE or Metric
SAE
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G7102313
UPC #
Country of Origin
India
Dimensions
Overall Length
7 1/4 in
Size
1/2"
Head Size
13 mm
Wrench Head Sizes
13 mm
Head Thickness
7/16 in
Wrench Length Style
Standard
Details
Item
Box End Wrench
Material
Alloy Steel
Finish
Chrome
SAE or Metric
SAE
Number of Points
Standards
IEC 60900, DIN EN 60900
Head Type
Offset
Head Movement
Fixed
Wrench Material
Steel
Wrench Item
Box End Wrench
Box End Style
Spline
Reversing
No
Offset
30 Degrees
Wrench Product Grouping
Wrenches
Insulated
Yes
Features
1000V AC Rated
Single End/Double End
Single End
Wrench Shape
Straight
Tether Capable
Standard Tool (Accessory Needed for Tethering)
Ratcheting Configuration
Non-Ratcheting
Handle Color
Red
Tether Style
Not Tether Capable
Corrosion Resistant
Yes
Handle Type
Insulated
Voltage Rating
1,000 V AC, 1,500 V DC
Grip Style
Box End Type
12-Point Box End
Measurement Type
Metric
Non-Magnetic
No
Head Offset Angle
15 Degrees
Weight
0.27 lb
Ratcheting
Nonsparking
Description
Box End Wrench, Alloy Steel, Chrome, Head Size 13 mm, Overall Length 7 1/4 in, 15 Degrees , Head Thickness 7/16 in, Metric, Offset, Not Tether Capable