  • Zoro # G3100058
/ea
Key Features
Type
Twist-On
Color
Red
Maximum Wire Size
3/0 AWG
Maximum Voltage
1,000 V AC
Height
0.51 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Zoro #
G3100058
UPC #
Country of Origin
Germany
Dimensions
Maximum Wire Size
3/0 AWG
Height
0.51 in
Width
3.91 in
Length
80 mm
Overall Length
0.51 in
For Maximum Wire Size - Solid
10 mm
Details
Item
Twist-On Wire Connector
Type
Twist-On
Color
Red
Maximum Voltage
1,000 V AC
Wire Connector Style
Standard
Standards
DIN VDE 0680-1
Application
General Purpose
Material
Plastic
Handle Design
Insulated
Termination Style
Description
Splice Wire Connector, Connection Material Not Applicable, For Conductor Material Not Applicable, Insulation Material Not Applicable, Maximum Operating Temperature Not Applicable, Maximum Voltage 1,000 V, Minimum Wire Combination Not Applicable, Maximum Wire Combination Not Applicable, Minimum Wire Size Not Applicable, Maximum Wire Size 10 mm, Standards DIN VDE 0680-1, Color Red, Compatible with Product Type Bare Live Cable End, Overall Length 3.15 in