  • Mfr # H-1.5-21-ALLSS
  • Zoro # G5454836
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Type
Tank
Connection Size
1.5 in NPT
Calibration Unit Increments
1/8s of a tank
Bushing Material
Stainless Steel
Rod Material
316 Stainless
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
H-1.5-21-ALLSS
Country of Origin
United States
Dimensions
Tank Depth
21 in
Connection Size
1.5 in NPT
Manufacturers Warranty Length
1 yr
Extension Length
0 in
Float Dia.
1 3/8 in
Pipe Size
1 1/2 in
Manufacturer Warranty Length
1 yr
Float Diameter
1 3/8 in
For Container Depth
21 in
Details
Type
Tank
Calibration Unit Increments
1/8s of a tank
Bushing Material
Stainless Steel
Rod Material
316 Stainless
Accuracy
1/8 of a Tank
Gasket Material
Duro Nitrile
Assembly Nut Material
Aluminum
Temp. Range
-20 Degrees to 200 Degrees F
Resolution
1/8 of a Tank
Rivet Material
Calibration Unit Material
Inner Glass, Outer Plastic
Pressure Rating
70 psi
Float Material
304 Stainless Steel
Item
Level Gauge
Increment of Variation
Primary 1/4 in, Secondary 1/8 in
Minimum Temperature
-20 Degrees F
For Container Type
No Specific Style
For Container Capacity
No Exact Capacity
Float Rod Material
316 Stainless Steel
For Liquid Type
Thread Type
NPT
Standards
FL Approved
Units of Measurement
Inches
Seal Material
Nitrile Rubber
Maximum Temperature
200 Degrees F
Window Material
Glass
Maximum Operating Pressure
70 psi
Graduation Marks
1/8 Increments, Empty, Full
Housing Material
Cellulose Acetate
Features
Can Accommodate Pipe Risers, Vaulted and Double Wall Tanks, Useful for Chemical Applications
Thread Gender
Male
Description
Level Gauge, Extension Length 0 in, Float Material 304 Stainless Steel, For Container Capacity No Exact Capacity, For Container Depth 21 in, For Container Type No Specific Style, For Liquid Type Caustic/Sodium Hydroxide, E-85, Concentrated Sulfuric Acid, DEF, Ethanol, Peroxide, Potassium Hydroxide, Urea, Graduation Marks 1/8 Increments, Empty, Full, Increment of Variation Primary 1/4 in, Secondary 1/8 in, Pipe Size 1 1/2 in, Accuracy 1/8 of a Tank, Assembly Nut Material Aluminum