  • Mfr # H-1.5-41-ALLSS
  • Zoro # G5455256
Connection Size
1.5 in NPT
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
H-1.5-41-ALLSS
Tank Depth
41 in
Connection Size
1.5 in NPT
Extension Length
0 in
For Container Depth
41 in
Pressure Rating
70 psi
Maximum Operating Pressure
70 psi
Description
Level Gauge, Extension Length 0 in, Float Material 304 Stainless Steel, For Container Capacity No Exact Capacity, For Container Depth 41 in, For Container Type No Specific Style, For Liquid Type Caustic/Sodium Hydroxide, Concentrated Sulfuric Acid, DEF, E-85, Ethanol, Peroxide, Potassium Hydroxide, Urea, Graduation Marks 1/8 Increments, Empty, Full, Increment of Variation Primary 1/4 in, Secondary 1/8 in, Pipe Size 1 1/2 in, Accuracy 1/8 of a Tank, Assembly Nut Material Aluminum