  • Mfr # H-2-104-ALLSS
  • Zoro # G5456342
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Type
Tank
Connection Size
2 in NPT
Calibration Unit Increments
1/8s of a tank
Manufacturers Warranty Length
1 yr
Float Dia.
1 3/8 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
H-2-104-ALLSS
Country of Origin
United States
Dimensions
Tank Depth
104 in
Connection Size
2 in NPT
Manufacturers Warranty Length
1 yr
Float Dia.
1 3/8 in
Extension Length
0 in
Float Diameter
For Container Depth
104 in
Pipe Size
2 in
Manufacturer Warranty Length
Details
Type
Tank
Calibration Unit Increments
1/8s of a tank
Calibration Unit Material
Inner Glass, Outer Plastic
Resolution
1/8 of a Tank
Bushing Material
Stainless Steel
Float Material
304 Stainless Steel
Rod Material
316 Stainless
Gasket Material
Duro Nitrile
Rivet Material
Stainless Steel
Temp. Range
-20 Degrees to 200 Degrees F
Pressure Rating
70 psi
Accuracy
1/8 of a Tank
Item
Level Gauge
Assembly Nut Material
Aluminum
Units of Measurement
Inches
Housing Material
Cellulose Acetate
Maximum Operating Pressure
70 psi
Standards
FL Approved
Graduation Marks
1/8 Increments, Empty, Full
Thread Gender
Male
Window Material
Glass
Increment of Variation
Primary 1/4 in, Secondary 1/8 in
Features
Can Accommodate Pipe Risers, Vaulted and Double Wall Tanks, Useful for Chemical Applications
Seal Material
Nitrile Rubber
Minimum Temperature
-20 Degrees F
For Container Capacity
No Exact Capacity
For Container Type
No Specific Style
Float Rod Material
316 Stainless Steel
For Liquid Type
Thread Type
NPT
Maximum Temperature
200 Degrees F
Description
Level Gauge, Extension Length 0 in, Float Material 304 Stainless Steel, For Container Capacity No Exact Capacity, For Container Depth 104 in, For Container Type No Specific Style, For Liquid Type Caustic/Sodium Hydroxide, E-85, Concentrated Sulfuric Acid, DEF, Ethanol, Peroxide, Potassium Hydroxide, Urea, Graduation Marks 1/8 Increments, Empty, Full, Increment of Variation Primary 1/4 in, Secondary 1/8 in, Pipe Size 2 in, Accuracy 1/8 of a Tank, Assembly Nut Material Aluminum