  • Mfr # H-2-112-ALLSS
  • Zoro # G5456412
Key Features
Type
Tank
Connection Size
2 in NPT
Calibration Unit Increments
1/8s of a tank
Accuracy
1/8 of a Tank
Rivet Material
Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
H-2-112-ALLSS
Country of Origin
United States
Dimensions
Tank Depth
112 in
Connection Size
2 in NPT
Extension Length
0 in
Float Dia.
1 3/8 in
Manufacturers Warranty Length
1 yr
Manufacturer Warranty Length
1 yr
Pipe Size
2 in
For Container Depth
112 in
Float Diameter
1 3/8 in
Details
Type
Tank
Calibration Unit Increments
1/8s of a tank
Accuracy
1/8 of a Tank
Rivet Material
Stainless Steel
Temp. Range
-20 Degrees to 200 Degrees F
Rod Material
316 Stainless
Bushing Material
Assembly Nut Material
Aluminum
Resolution
Calibration Unit Material
Inner Glass, Outer Plastic
Item
Level Gauge
Pressure Rating
70 psi
Float Material
304 Stainless Steel
Gasket Material
Duro Nitrile
Features
Can Accommodate Pipe Risers, Vaulted and Double Wall Tanks, Useful for Chemical Applications
Window Material
Glass
Units of Measurement
Inches
Graduation Marks
1/8 Increments, Empty, Full
For Liquid Type
Standards
FL Approved
Minimum Temperature
-20 Degrees F
Increment of Variation
Primary 1/4 in, Secondary 1/8 in
Housing Material
Cellulose Acetate
Thread Gender
Male
For Container Capacity
No Exact Capacity
For Container Type
No Specific Style
Maximum Temperature
200 Degrees F
Thread Type
NPT
Seal Material
Nitrile Rubber
Maximum Operating Pressure
70 psi
Float Rod Material
316 Stainless Steel
Description
Level Gauge, Extension Length 0 in, Float Material 304 Stainless Steel, For Container Capacity No Exact Capacity, For Container Depth 112 in, For Container Type No Specific Style, For Liquid Type Caustic/Sodium Hydroxide, Concentrated Sulfuric Acid, DEF, E-85, Ethanol, Peroxide, Potassium Hydroxide, Urea, Graduation Marks 1/8 Increments, Empty, Full, Includes Not Applicable, Increment of Variation Primary 1/4 in, Secondary 1/8 in, Pipe Size 2 in, Accuracy 1/8 of a Tank