  • Mfr # H-2-25-ALLSS
  • Zoro # G5454644
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Type
Tank
Connection Size
2 in NPT
Calibration Unit Increments
1/8s of a tank
Rivet Material
Stainless Steel
Temp. Range
-20 Degrees to 200 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
H-2-25-ALLSS
Country of Origin
United States
Dimensions
Tank Depth
25 in
Connection Size
2 in NPT
Manufacturers Warranty Length
1 yr
Extension Length
0 in
Float Dia.
1 3/8 in
For Container Depth
25 in
Manufacturer Warranty Length
1 yr
Pipe Size
2 in
Float Diameter
1 3/8 in
Details
Type
Tank
Calibration Unit Increments
1/8s of a tank
Rivet Material
Stainless Steel
Temp. Range
-20 Degrees to 200 Degrees F
Rod Material
316 Stainless
Pressure Rating
70 psi
Bushing Material
Float Material
304 Stainless Steel
Accuracy
1/8 of a Tank
Item
Level Gauge
Calibration Unit Material
Inner Glass, Outer Plastic
Gasket Material
Duro Nitrile
Assembly Nut Material
Aluminum
Resolution
1/8 of a Tank
For Liquid Type
Float Rod Material
316 Stainless Steel
For Container Capacity
No Exact Capacity
Window Material
Glass
Standards
FL Approved
Graduation Marks
1/8 Increments, Empty, Full
Units of Measurement
Inches
Thread Type
NPT
Minimum Temperature
-20 Degrees F
Increment of Variation
Primary 1/4 in, Secondary 1/8 in
For Container Type
No Specific Style
Thread Gender
Male
Seal Material
Nitrile Rubber
Housing Material
Cellulose Acetate
Maximum Operating Pressure
70 psi
Maximum Temperature
200 Degrees F
Features
Can Accommodate Pipe Risers, Vaulted and Double Wall Tanks, Useful for Chemical Applications
Description
Level Gauge, Extension Length 0 in, Float Material 304 Stainless Steel, For Container Capacity No Exact Capacity, For Container Depth 25 in, For Container Type No Specific Style, For Liquid Type Caustic/Sodium Hydroxide, Concentrated Sulfuric Acid, DEF, E-85, Ethanol, Peroxide, Potassium Hydroxide, Urea, Graduation Marks 1/8 Increments, Empty, Full, Includes Not Applicable, Increment of Variation Primary 1/4 in, Secondary 1/8 in, Pipe Size 2 in, Accuracy 1/8 of a Tank