Cut-Off, GDM 1516N015PF PR1535, 10 pcs.
  • Mfr # GDM1516N015PFPR1535
  • Zoro # G6755045
/ea
Key Features
Chip-Breaker
Yes
Cutting Direction
Neutral
Corner Radius
0.15mm
Rake
Positive
ISO Number
GDM1516N-015PF
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
GDM1516N015PFPR1535
Country of Origin
Japan
Dimensions
Corner Radius
0.15mm
Overall Length
16.00mm
Insert Size
1516
Cutting Height
3.70mm
Max. Grooving Width
1.50mm