Cut-Off, GDM 2020R010PQ15D PR1535, 10 pcs.
  • Mfr # GDM2020R010PQ15DPR1535
  • Zoro # G6755255
Cutting Direction
Right Hand
Rake
Positive
Lead Angle
15 Degrees
Corner Radius
0.10mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
GDM2020R010PQ15DPR1535
Corner Radius
0.10mm
Overall Length
20.00mm
Max. Grooving Width
2.00mm
Insert Size
2020
Cutting Height
4.30mm
Details
Item
Indexable Parting and Grooving Insert
Cutting Direction
Right Hand
Rake
Positive
Lead Angle
15 Degrees
ISO Number
GDM2020R-010PQ-15D
Number of Cutting Edges
2
Hole Type
No Hole
Material - Machining
Carbide
Feed Type
Medium
Coating Process
PVD
Primary Material Application ISO Code
S
For Toolholder
KGDR...-2, KGDSR...JX-2
Secondary Material Application ISO Code
M
Manufacturer Grade
PR1535
Primary Material Application
High-Temperature Alloys
Measurement System
Metric
ANSI Code
GDM2020R010PQ15D
Chip-Breaker Code
PQ
Insert Holding Type
Clamp
Finish - Machining
Megacoat Nano
Secondary Material Application
Stainless Steel
Cutting Application
Cut-Off for Small Parts
Description
Indexable Parting and Grooving Insert, Right Hand, Max. Grooving Width 2.00mm, ANSI Code GDM2020R010PQ15D, Chip-Breaker Code PQ, Coating Process PVD