  • Mfr # KGDL1212JX13
  • Zoro # G3832685
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Cutting Direction
Left Hand
Shank Shape
Square
Overall Length
120.00mm
Features
Toolholder Style
KGD
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
KGDL1212JX13
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
120.00mm
Head Length
19.50mm
Max. Grooving Width
1.30mm
Cutting Height
12.00mm
Shank Height
12.00mm
Depth of Cut
48.00mm
Shank Width
12.00mm
Details
Item
Indexable Parting and Grooving Tool Holder
Cutting Direction
Left Hand
Shank Shape
Square
Features
Toolholder Style
KGD
Cutting Location
External
Cutting Application
Cut-Off, Small Diameter Grooving
Side-to-Cutting Tip
11.50mm
Shank Material
Steel
Insert Holding Type
Screw
ANSI Code
KGDL1212JX13
ISO Number
KGDL1212JX-1.3
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Insert Style
GDM
Description
Indexable Parting and Grooving Tool Holder, Insert Style GDM, Left Hand, Cut-Off, Small Diameter Grooving, Shank Width 12.00mm, ANSI Code KGDL1212JX13, Coolant Fed Non-Coolant Through