  • Mfr # KGDL1616H2T17
  • Zoro # G3831118
Overall Length
100.00mm
Cutting Direction
Left Hand
Features
Max. Grooving Width
3.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
KGDL1616H2T17
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
100.00mm
Max. Grooving Width
3.00mm
Head Length
31.20mm
Shank Height
16.00mm
Cutting Height
16.00mm
Shank Width
16.00mm
Depth of Cut
17.00mm
Cutting Direction
Left Hand
Cutting Application
Cut-Off, Grooving
Side-to-Cutting Tip
15.20mm
ISO Number
KGDL1616H2T17
ANSI Code
KGDL1616H2T17
Toolholder Style
KGD
Insert Style
GDG; GDGS; GDM; GDMS
Description
Indexable Parting and Grooving Tool Holder, Insert Style GDG; GDGS; GDM; GDMS, Left Hand, Cut-Off, Grooving, Shank Width 16.00mm, ANSI Code KGDL1616H2T17, Coolant Fed Non-Coolant Through