  • Mfr # KGDR2525M5T17
  • Zoro # G3831328
Cutting Direction
Right Hand
Overall Length
150.00mm
Features
Side-to-Cutting Tip
22.80mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
KGDR2525M5T17
Country of Origin
Japan
Dimensions
Overall Length
150.00mm
Head Length
37.50mm
Depth of Cut
17.00mm
Shank Width
25.00mm
Cutting Height
25.00mm
Shank Height
25.00mm
Max. Grooving Width
6.00mm
Cutting Direction
Right Hand
Side-to-Cutting Tip
22.80mm
ANSI Code
KGDR2525M5T17
Toolholder Style
KGD
Insert Style
GDG; GDGS; GDM; GDMS
ISO Number
KGDR2525M5T17
Cutting Application
Cut-Off, Grooving
Description
Indexable Parting and Grooving Tool Holder, Insert Style GDG; GDGS; GDM; GDMS, Right Hand, Cut-Off, Grooving, Shank Width 25.00mm, ANSI Code KGDR2525M5T17, Coolant Fed Non-Coolant Through