Grooving, GDM 2420N020GM PR1225 G, 10 pcs.
  • Mfr # GDM2420N020GMPR1225
  • Zoro # G6737676
Cutting Direction
Neutral
Overall Length
20.00mm
ISO Number
GDM2420N020GM
Corner Radius
0.20mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
GDM2420N020GMPR1225
Overall Length
20.00mm
Corner Radius
0.20mm
Insert Size
2420
Max. Grooving Width
2.40mm
Cutting Height
4.30mm
Cutting Direction
Neutral
ISO Number
GDM2420N020GM
Manufacturer Grade
PR1225
Number of Cutting Edges
2
Cutting Location
External
Primary Material Application
Steel
Finish - Machining
Megacoat
Cutting Application
Grooving, Traversing
Primary Material Application ISO Code
P
Chip-Breaker Code
GM
Description
Indexable Parting and Grooving Insert, Neutral, Max. Grooving Width 2.40mm, ANSI Code GDM2420N020GM, Chip-Breaker Code GM, Coating Process PVD