Grooving, GDM 4020N020GM PR1215 G, 10 pcs.
  • Mfr # GDM4020N020GMPR1215
  • Zoro # G6737965
Cutting Direction
Neutral
ISO Number
GDM4020N020GM
Corner Radius
0.20mm
Overall Length
20.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
GDM4020N020GMPR1215
Corner Radius
0.20mm
Overall Length
20.00mm
Cutting Height
4.30mm
Max. Grooving Width
4.00mm
Insert Size
4020
Cutting Direction
Neutral
ISO Number
GDM4020N020GM
For Toolholder
KGDL...-3, KGDL...-3JX, KGDL...JX-3, KGDLK-3, KGDR...-3, KGDR...-3JX, KGDR...JX-3, KGDRK-3
Cutting Location
External
Cutting Application
Grooving, Traversing
Chip-Breaker Code
GM
Finish - Machining
Megacoat
Manufacturer Grade
PR1215
Primary Material Application ISO Code
P
Primary Material Application
Steel
Description
Indexable Parting and Grooving Insert, Neutral, Max. Grooving Width 4.00mm, ANSI Code GDM4020N020GM, Chip-Breaker Code GM, Coating Process PVD