Grooving, GDM 4020N200RCM PR1215 , 10 pcs.
  • Mfr # GDM4020N200RCMPR1215
  • Zoro # G6737055
Cutting Direction
Neutral
ISO Number
GDM4020R-020R-CM
Overall Length
20.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
GDM4020N200RCMPR1215
Overall Length
20.00mm
Corner Radius
2.00mm
Cutting Height
4.30mm
Max. Grooving Width
4.00mm
Insert Size
4020
Cutting Direction
Neutral
ISO Number
GDM4020R-020R-CM
Chip-Breaker Code
CM
Finish - Machining
Megacoat
Cutting Application
Copying, Internal Diameter Grooving
Primary Material Application
Steel
Primary Material Application ISO Code
P
ANSI Code
GDM4020N200RCM
For Toolholder
KGDIL-4, KGDIR-4
Manufacturer Grade
PR1215
Description
Indexable Parting and Grooving Insert, Neutral, Max. Grooving Width 4.00mm, ANSI Code GDM4020N200RCM, Chip-Breaker Code CM, Coating Process PVD