Grooving, GE R150010A PR1225 , 10 pcs.
  • Mfr # GER150010APR1225
  • Zoro # G6738437
/ea
Key Features
Width
6.69mm
Chip-Breaker
Yes
Cutting Direction
Right Hand
Overall Length
6.50mm
ISO Number
GER150-010A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
GER150010APR1225
Country of Origin
China
Dimensions
Width
6.69mm
Overall Length
6.50mm
Corner Radius
0.10mm
Thickness
2.58mm
Depth of Cut
1.50mm
Max. Grooving Width
1.50mm
Insert Size
150010
Details
Item
Indexable Parting and Grooving Insert
Chip-Breaker
Yes
Cutting Direction
Right Hand
ISO Number
GER150-010A
Rake
Positive
Secondary Material Application
Stainless Steel
Coating Process
PVD
Primary Material Application
Steel
Chip-Breaker Code
A
Number of Cutting Edges
2
Cutting Location
Internal
Finish - Machining
Megacoat
Hole Type
With Hole
Material - Machining
Carbide
ANSI Code
For Toolholder
SIGER...A-EH, SIGER...A-WH, SIGER...EH
Primary Material Application ISO Code
P
Cutting Application
Grooving
Measurement System
Metric
Insert Holding Type
Clamp
Manufacturer Grade
PR1225
Secondary Material Application ISO Code
M
Description
Indexable Parting and Grooving Insert, Right Hand, Max. Grooving Width 1.50mm, ANSI Code GER150010A, Chip-Breaker Code A, Coating Process PVD