Grooving, GE R300150DR PR1225a, 10 pcs.
  • Mfr # GER300150DRPR1225
  • Zoro # G6738516
/ea
Key Features
Width
6.80mm
Chip-Breaker
Yes
Cutting Direction
Right Hand
Corner Radius
1.50mm
ISO Number
GER300-150DR
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
GER300150DRPR1225
Country of Origin
China
Dimensions
Width
6.80mm
Corner Radius
1.50mm
Overall Length
16.44mm
Thickness
5.05mm
Depth of Cut
4.50mm
Max. Grooving Width
3.00mm
Insert Size
300150
Details
Item
Indexable Parting and Grooving Insert
Chip-Breaker
Yes
Cutting Direction
Right Hand
ISO Number
GER300-150DR
Rake
Positive
Cutting Location
Internal
Coating Process
PVD
Manufacturer Grade
PR1225
Primary Material Application
Steel
For Toolholder
SIGER...D-EH
Insert Holding Type
Clamp
ANSI Code
Secondary Material Application
Stainless Steel
Hole Type
With Hole
Chip-Breaker Code
DR
Finish - Machining
Megacoat
Cutting Application
Grooving
Primary Material Application ISO Code
P
Number of Cutting Edges
2
Secondary Material Application ISO Code
M
Measurement System
Metric
Material - Machining
Carbide
Description
Indexable Parting and Grooving Insert, Right Hand, Max. Grooving Width 3.00mm, ANSI Code GER300150DR, Chip-Breaker Code DR, Coating Process PVD