Grooving, GVF L350020B PR1225a, 10 pcs.
  • Mfr # GVFL350020BPR1225
  • Zoro # G6738927
/ea
Key Features
Chip-Breaker
Yes
Cutting Direction
Left Hand
ISO Number
GVFL350020B
Corner Radius
0.20mm
Rake
Positive
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
GVFL350020BPR1225
Country of Origin
China
Dimensions
Corner Radius
0.20mm
Overall Length
20.00mm
Depth of Cut
4.80mm
Max. Grooving Width
3.50mm
Cutting Height
5.00mm
Insert Size
350020
Details
Item
Indexable Parting and Grooving Insert
Chip-Breaker
Yes
Cutting Direction
Left Hand
ISO Number
GVFL350020B
Rake
Positive
Cutting Application
Face Grooving
Coating Process
PVD
Finish - Machining
Megacoat
Secondary Material Application ISO Code
M
Manufacturer Grade
PR1225
Hole Type
No Hole
Insert Holding Type
Clamp
Measurement System
Metric
Primary Material Application ISO Code
P
Primary Material Application
Steel
ANSI Code
Material - Machining
Carbide
For Toolholder
GFVL...-...1B, GFVSR...-...1B, GFVTR...-...1B, GIFVL...-...1B
Secondary Material Application
Stainless Steel
Chip-Breaker Code
B
Number of Cutting Edges
2
Description
Indexable Parting and Grooving Insert, Left Hand, Max. Grooving Width 3.50mm, ANSI Code GVFL350020B, Chip-Breaker Code B, Coating Process PVD