  • Mfr # LOMU100416ERGMPR1510
  • Zoro # G8278394
/ea
Key Features
Insert Style
LOMU
Insert Size
100416
Corner Radius
1.60mm
ISO Number
LOMU100416ER-GM
Chip-Breaker
Yes
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
LOMU100416ERGMPR1510
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Insert Size
100416
Corner Radius
1.60mm
Mounting Hole Dia.
3.40mm
Width
6.60mm
Thickness
4.00mm
Through Hole Inside Dia.
3.40mm
Cutting Edge Length
10.90mm
Details
Item
Parallelogram Milling Insert
Insert Style
LOMU
ISO Number
LOMU100416ER-GM
Chip-Breaker
Yes
Cutting Direction
Right Hand
Rake
Positive
Features
1.00mm Wiper Edge Length, For Gray and Nodular Cast Iron, Wear Resistance and High Oxidation Resistance