  • Mfr # BDMT11T308ERJSPR1535
  • Zoro # G6274060
/ea
Key Features
Insert Style
BDMT
Insert Shape
Parallelogram
Insert Size
11T308
Insert Material
Carbide
Corner Radius
0.0315 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BDMT11T308ERJSPR1535
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Insert Size
11T308
Corner Radius
0.0315 in
Insert Thickness
0.149"
Mounting Hole Dia.
0.1100 in
Nose Radius
0.031"
Width
0.2640 in
Thickness
0.149 in
Through Hole Inside Dia.
0.1100 in
Cutting Edge Length
11.00mm
Details
Item
Parallelogram Milling Insert
Insert Style
BDMT
Insert Shape
Parallelogram
Insert Material
Carbide
Rake
Positive
ISO Number
BDMT11T308ERJSPR1535
Steel (P) Compatibility
No
Grade
PR1535
Inscribed Circle
0.264 in