  • Mfr # BDMT11T316ERJTCA6535
  • Zoro # G6269879
/ea
Key Features
Insert Style
BDMT
Insert Shape
Parallelogram
Insert Size
11T316
Insert Material
Carbide
Corner Radius
1/16 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BDMT11T316ERJTCA6535
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Insert Size
11T316
Corner Radius
1/16 in
Mounting Hole Dia.
0.1100 in
Nose Radius
0.063"
Insert Thickness
0.149"
Cutting Edge Length
11.00mm
Width
0.2640 in
Thickness
0.149 in
Through Hole Inside Dia.
0.1100 in
Details
Item
Parallelogram Milling Insert
Insert Style
BDMT
Insert Shape
Parallelogram
Insert Material
Carbide
Hardened (H) Compatibility
No
Lead Angle
90 Degrees
Non Ferrous (N) Compatibility
No
Mounting Style
Screw
Chip-Breaker
Yes
ANSI Number
BDMT11T316ERJTCA6535
Steel (P) Compatibility
Rake
Positive
Workpiece Compatibility
Super Alloy (S)
Stainless (M) Compatibility
Super Alloy (S) Compatibility
Yes
Inscribed Circle
0.264 in