Larson Electronics LED-A19-10-E26-1227VAC-BLU 120 - 277V AC Directional LED Light Bulb; 10 watt LED A19 Style Replacement for Standard E26 Light Bulb Socket; Blue
  • Mfr # LED-A19-10-E26-1227VAC-BLU
  • Zoro # G603718996
/ea
Free Shipping & Returns
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
LED-A19-10-E26-1227VAC-BLU
Country of Origin
United States
Description
Directional LED Light Bulb 10 watt LED A19 Style Replacement for Standard E26 Light Bulb Socket 120 277V AC Blue. The Larson Electronics LED A19 10W E26 Directional 10 Watt LED A19 Style Bulb is designed to fit in standard light bulb sockets but provides durability and multi color adjustability that makes it ideal for industrial and commercial applications. This 10 watt LED replacement bulb provides 1050 lumens from only 10 watts. The LED A19 10 E26 is a directional LED light bulb that can serve as an A19 LED upgrade from standard light bulbs fitting E26 bulb sockets. Utilizing only 10 Watts and designed to operate with 100 277 Volts AC or 11 25Volts AC/DC, this lamp provides higher efficiency than traditional incandescent A19 bulbs and is a direct fit replacement. The A19 is the same base and dimensions as a standard A19 incandescent light bulb, meaning you can use this LED light bulb as a replacement for a standard household incandescent and compact fluorescent bulbs. However, given the durability and longevity of this LED design, we see this LED light bulb as an ideal solution for a variety of business and industrial uses. This lamp has an acceptable operating temperature range of 20C to 85C and an operational life of 50,000 hours. The solid state design of this lamp means it is resistant to the effects of impacts and vibrations, providing adding durability to withstand conditions that would cause a normal incandescent bulb to fail. The overall dimensions of the LED light are the same as a standard A19 incandescent lamp, and the base is constructed of aluminum for durability and resistance to rust and corrosion. The LED A19 10 E26 is the ideal upgrade and/or replacement for directional hand lamps and drop lights. This bulb produces nearly 20% more light at 5 feet than a standard 100 watt rough service bulb.
Features
  • 277V AC Directional LED Light Bulb
  • 10 watt LED A19 Style Replacement for Standard E26 Light Bulb Socket
Specifications
  • Color: Blue
  • Dimension: 8" H x 6" W x 5" L