  • Mfr # FLOODLT2AS300HUVD8SC2BZP
  • Zoro # G416066048
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Color Temperature
3000/4000/5000
IP Rating
IP65
Includes
Slip Fitter, Trunnion
Standards
cULus
Housing Material
Aluminum
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
FLOODLT2AS300HUVD8SC2BZP
Country of Origin
Viet Nam
Dimensions
Overall Length
19 7/8 in
Manufacturers Warranty Length
5 yr
Overall Height
3 5/8 in
Overall Width
16 1/2 in
Dimensions
19.9x16.5x3.6 in
Width
16.5 in
Height
3.60 in
Nominal Length
19.90 in
Details
Color Temperature
3000/4000/5000
Voltage
277 V
IP Rating
IP65
Item
Flood light
Includes
Slip Fitter, Trunnion
Standards
cULus
Housing Material
Aluminum
Sensor Type
Photocell Included
Housing Color
Bronze
Socket Type
Light Output
30,000 lm, 45,000 lm
Color Rendering Index
80
Fixture Wattage
200 W, 250 W, 300 W
Operating Temperature - Minimum
-40 Degrees F
Lumen Selectable
Selectable
For Location
Outdoor
Color Selectable
Selectable
Metal Halide Wattage Equivalency
1,000 W
Number of Lightheads
1
Light Technology
LED
Mount Type
Yoke/Trunnion
Operating Temperature - Maximum
122 Degrees F
Light Distribution Type - NEMA
NEMA 7x7
High Pressure Sodium Wattage Equivalency
1,000 W
Temp. Range
-40 °F to 122 °F
Fixture Rated Life
Indoor/Outdoor Usage
Outdoor
Lumens Per Watt
150 lm/W
Finish
Bronze
Type
Flood light
Rated Life
Watts
Lamp Type
SMD
Fixture Mounting Location
Surface
CRI
80
Color Temp.
Mounting
Surface
Features
Flood Light 2A, Selectable Wattage 200/250/300W, 277-480V, 0-10V Dim, 80 Cri, Selectable Cct 3000/4000/5000K, Bronze, Photocell
Housing Finish
Power Factor
≥0.90
Light Distribution
< 20 %
Total Harmonic Distortion
< 20 %
Efficacy (LPW)
150 lm/W
Lumens
Operating Temperature (°C)
-40 to+50 °C
Operating Temperature (°C)
-40 to+50 °C
Description
Floodlights, Fixture Wattage 200 W, 250 W, 300 W, Voltage 277 to 480V AC, Light Technology LED, Color Temperature 3000K, 4000K, 5000K, Color Rendering Index 80, Suggested Lamp Item No. Not Applicable, IP Rating IP65, Number of Lightheads 1, Socket Type cULus listed to UL1598 standards, RoHs, FCC, IP65, wet location, DLC 5.1 Premium, NLB Trusted Warranty Program, Standards cULus, FCC, RoHS