  • Mfr # FO32/25W/841/XP/SS/ECO3
  • Zoro # G510474480
/ea
Key Features
Bulb Shape
T8
Watts
25 W
Bulb Base Type
Medium Bipin
Color Temperature
4100
Dimmable
No
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
FO32/25W/841/XP/SS/ECO3
Country of Origin
China
Dimensions
Bulb Dia.
1 in
Overall Length
48 in
Actual Length
47.78 in
Nominal Length (in)
48.00 in
Diameter (in)
1.1 in
Details
Bulb Shape
T8
Watts
25 W
Bulb Base Type
Medium Bipin
Color Temperature
4100
Dimmable
No
Bulb Housing
Glass
Color Rendering Index
85
Light Technology
Fluorescent
Bulb Power Source
Requires Separate Ballast
Bulb Designation
FO32/25W/841/XP/SS/ECO3
Bulb Primary Application
General Purpose
Rated Life
40000 hr
Lumens
Standards
TCLP Compliant
Shatter-Resistant
Bulb UL Type
No UL Type
Light Color
White
Bulb Start Type
Instant or Rapid
Item
Linear Fluorescent Bulb
Wattage Equivalency
25W LFL
Voltage
120V AC
Description
Linear Fluorescent Bulb, Bulb Base Type Medium Bi-Pin (G13), Bulb Housing Glass, Bulb Shape T8, Color Rendering Index 85, Color Temperature 4100K, Lumens 2,500 lm, Light Technology Fluorescent, Nominal Length 4 ft, Shatter-Resistant No, Watts 25 W, Voltage 120V AC, Standards TCLP Compliant, Bulb Start Type Instant or Rapid, Overall Length 48 in, Rated Life 40,000 hr, Bulb Power Source Requires Separate Ballast, Trade Number FO32/25W/841/XP/SS/ECO3, Bulb Dia. 1 in, Dimmable No, Light Color White