  • Mfr # RSTRIP1A/030UNVD850/48U/WH
  • Zoro # G516296260
/ea
Key Features
CRI
80
Finish
White
Power Factor
≥0.90
Housing Material
Metal
Color Temperature
5000
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
RSTRIP1A/030UNVD850/48U/WH
Country of Origin
China
Dimensions
Width
5.83 in
Height
2.421 in
Dimensions
48.03x5.83x2.42 in
Length
48.031 in
Details
Item
Retrofit
CRI
80
Finish
White
Lumens
4080
Power Factor
≥0.90
Housing Material
Metal
Color Temperature
Features
Retrofit Strip Led Fixture 1A, 25 Watts, 4080 Lumens, 5000K, 96In, Installs On Strip Bodies 4.25 To 5.25 Wide, White Painted Finish
Total Harmonic Distortion (THD)
< 20 %
Mounting
Surface
Total Harmonic Distortion
< 20 %
Efficacy (LPW)
136 lm/W
Rated Life
Lumens Per Watt
136 lm/W
Voltage
120 V
Watts
30 W
Color Rendering Index
Standards
cULus
Type
Retrofit
Fixture Warranty
5 years
Description
Retrofit Strip LED Fixture 1A