  • Mfr # LED13T8L48FPDIM841SUBG8
  • Zoro # G216520719
Voltage
120 to 277 V, 347 V
Rated Life
50,000 hr
Bulb Manufacturers Warranty Length
5 yr
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
LED13T8L48FPDIM841SUBG8
Country of Origin
Viet Nam
Dimensions
5 yr
Bulb Dia.
1 in
Overall Length
4 ft
Nominal Length
4 ft
Details
Voltage
120 to 277 V, 347 V
Rated Life
50,000 hr
Color Rendering Index
82
Color Selectable
No
Lumens
2,100 lm
Bulb Designation
LED13T8L48FPDIM841SUBG8
Bulb Beam Angle
160 Degrees
Maximum Operating Temperature
113 Degrees F
Bulb Shape
T8
Watts
13 W
Item
Linear LED Light Bulb
Dimming Type
0-10V
Standards
CSA,cULus
Color Temperature
4100
Bulb Minimum Starting Temperature
-4 Degrees F
Series
SubstiTUBE T8
Lumens (lm)
2100
Equivalent Lamp Power
32
Bulb Glass Type
Plastics
Description
Linear LED Light Bulb, Bulb Base Type Medium Bi-Pin (G13), Bulb Housing Plastic, Bulb Shape T8, Color Rendering Index 82, Color Temperature 4100K, Incandescent Wattage Equivalency 32 W, Lumens 2,100 lm, Nominal Length 4 ft, Shatter-Resistant Yes, Watts 13 W, Color Selectable No, Light Technology LED, Bulb UL Type Type A, Voltage 120 to 277 V, 347 V, Standards cULus, DLC, FCC, RoHS, UL 1993 Environmental Rating Damp Location, Dry Location, Series SubstiTUBE T8, Overall Length 4 ft