  • Mfr # LED15T8L48FGDIM841BFG2
  • Zoro # G016521015
/ea
Key Features
Color Selectable
No
Bulb Dia.
1.02 in
Rated Life
50000
Lumens
2,200 lm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
LED15T8L48FGDIM841BFG2
Bulb Dia.
1.02 in
Bulb Manufacturers Warranty Length
5 yr
Nominal Length
4 ft
Overall Length
47.72 in
Details
Color Selectable
Rated Life
50000
Lumen Selectable
Lumens
2,200 lm
Bulb Designation
LED15T8L48FGDIM841BFG2
Item
Linear LED Light Bulb
Voltage
120 V
Color Rendering Index
82
Bulb Shape
T8
Standards
CSA,cULus
Watts
15 W
Series
LED T8
Equivalent Lamp Power
32
Bulb Glass Type
Soft Glass
Color Temperature
Bulb Base Type
G13
Lumens (lm)
Description
Linear LED Light Bulb, Bulb Housing Glass, Bulb Shape T8, Color Rendering Index 82, Color Temperature 4100K, Lumens 2,200 lm, Nominal Length 4 ft, Watts 15 W, Color Selectable No, Light Technology LED, Voltage 120 V, Standards CSA, cULus, FCC, RoHS, Series LED T8, Overall Length 4 ft, Bulb Finish Frosted, Bulb Manufacturers Warranty Length 5 yr