  • Mfr # LED12T8L48FGP835AB
  • Zoro # G714841583
Voltage
120, 277V
Watts
26 W
Bulb Shape
T8
Bulb Housing
Glass
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
LED12T8L48FGP835AB
Length
48 in
Bulb Manufacturers Warranty Length
5 yr
Overall Length
48 in
Nominal Length
4 ft
Bulb Dia.
0.94 in
Details
Item
Linear LED Tube
Voltage
120, 277V
Watts
26 W
Bulb Base Type
Medium Bi-Pin (G13)
Bulb Shape
T8
Bulb Housing
Glass
Color Temperature
3500 K
Lumens
1,750 lm
Rated Life
50,000 hr
Color Rendering Index
83
For Enclosed Fixtures
Standards
CSA
Bulb Beam Angle
200 Degrees
Bulb Start Type
Instant or Rapid
Bulb Finish
Frosted
Bulb Designation
T8, LED
Series
DUALescent LED T8 Family
Incandescent Wattage Equivalency
100 W
Color Selectable
Lumen Selectable
Yes
Maximum Operating Temperature
0…+45 °C
Amps
0.217 A
UL 1993 Environmental Rating
Damp Location, Dry Location
Bulb UL Type
Type A/B
Bulb Minimum Starting Temperature
-20 Degrees C
Bulb Glass Type
Soft Glass
Equivalent Lamp Power
32
Description
Linear LED Tube, Bulb Base Type Medium Bi-Pin (G13), Bulb Housing Glass, Bulb Shape T8, Color Rendering Index 83, Color Temperature 3500K, Incandescent Wattage Equivalency 100 W, Lumens 1,750 lm, Nominal Length 4 ft, Shatter-Resistant Yes, Watts 26 W, Color Selectable No, Light Technology LED, Bulb UL Type Type A/B, Voltage 120, 277V, Standards cULus 1993, UL 1598C, RoHS, FCC and ICES, DLC Standard, NSF Listed: NSF/ANSI Standard 2, UL 1993 Environmental Rating Damp Location