  • Mfr # LED18T8L48FGPDIM835AB
  • Zoro # G114841589
Voltage
120.00 … 277.00 V
Watts
31 W
Bulb Shape
T8
Bulb Housing
Glass
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
LED18T8L48FGPDIM835AB
Dimensions
Bulb Manufacturers Warranty Length
5 yr
Length
48 in
Nominal Length
4 ft
Bulb Dia.
0.94 in
Overall Length
47.8 in
Details
Item
Linear LED Tube
Voltage
120.00 … 277.00 V
Watts
31 W
Bulb Base Type
G13
Bulb Shape
T8
Bulb Housing
Glass
Color Temperature
3500 K
Lumens
2,200 lm
Rated Life
50000
Light Technology
LED
Standards
cULus
For Enclosed Fixtures
No
Shatter-Resistant
Bulb Beam Angle
200 Degrees
Bulb Finish
Frosted
Color Rendering Index
82
Bulb Designation
T8, LED
Bulb Start Type
Instant or Rapid
Lumen Selectable
Bulb Minimum Starting Temperature
-20 Degrees C
Maximum Operating Temperature
0…+45 °C
UL 1993 Environmental Rating
Damp Location, Dry Location
Color Selectable
No
Amps
0.165 A
Incandescent Wattage Equivalency
150 W
Series
DUALescent LED T8 Family
Bulb UL Type
Type A/B
Bulb Glass Type
Soft Glass
Equivalent Lamp Power
32
Description
Linear LED Tube, Bulb Base Type Medium Bi-Pin (G13), Bulb Housing Glass, Bulb Shape T8, Color Rendering Index 83, Color Temperature 3500K, Incandescent Wattage Equivalency 150 W, Lumens 2,200 lm, Nominal Length 4 ft, Shatter-Resistant Yes, Watts 31 W, Color Selectable No, Light Technology LED, Bulb UL Type Type A/B, Voltage 120, 277V, Standards cULus 1993, UL 1598C, RoHS, FCC and ICES, DLC Standard, NSF Listed: NSF/ANSI Standard 2, UL 1993 Environmental Rating Damp Location