  • Mfr # WALPAKN9AS029UNHD8SC2BZP
  • Zoro # G916560978
Overall Length
14 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
WALPAKN9AS029UNHD8SC2BZP
Country of Origin
Viet Nam
Dimensions
Overall Length
14 in
Overall Width
9 in
Overall Height
7 in
Mounting Height - Maximum
15 ft
Width
9 in
Nominal Length
14 in
Height
7 in
Fixture Wattage
29 W
Voltage
120 V
Metal Halide Wattage Equivalency
70 W
Rated Life
100,000 hr
Standards
cULus
Fixture Lens Material
Glass
Light Output
2,250 lm, 3,000 lm, 4,350 lm
High Pressure Sodium Wattage Equivalency
100 W
Operating Temperature - Maximum
122 Degrees F
Number of Knockouts
4
Color Temperature
3000/4000/5000
Light Distribution Type - IESNA
Type IV
Color Selectable
Selectable
Power Factor
≥0.90
Lamp Type
SMD
Total Harmonic Distortion
< 20 %
Finish
Bronze
CRI
80
Efficacy (LPW)
130 lm/W
Lumens
Mounting
Watts
15.00/20.00/29.00 W
Fixture Rated Life
Description
Performance Wall Pack, Fixture Wattage 29 W, Voltage 120 to 347V AC, Light Technology LED, Color Temperature 3000K, 4000K, 5000K, Color Rendering Index 80, Includes Lamp Integrated, Rated Life 100,000 hr, Fixture Lens Material Glass, IP Rating IP65, Standards cULus, FCC, RoHS