  • Mfr # AREAFLD6AS150HUVDSC2ADJBL
  • Zoro # G916065893
Color Temperature
3000/4000/5000
Light Output
13,500 lm, 18,000 lm, 22,500 lm
Fixture Wattage
150 W
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
AREAFLD6AS150HUVDSC2ADJBL
Overall Length
29 1/2 in
Overall Width
13 1/2 in
Nominal Length
29.49 in
Height
6.30 in
Width
13.46 in
Dimensions
29.49x13.46x6.3 in
Color Temperature
3000/4000/5000
Light Output
Fixture Wattage
150 W
Voltage
277 V
Housing Color
Black
Lumen Selectable
Not Selectable
Metal Halide Wattage Equivalency
400 W
High Pressure Sodium Wattage Equivalency
400 W
Light Distribution Type - IESNA
Type III, Type IV, Type V
Lamp Type
SMD
Lumens Per Watt
150 lm/W
Light Distribution
< 20 %
80
Finish
Black
Type
Area light
Operating Temperature (°C)
-40 to+50 °C
Features
Area Flood 6A, Selectable Wattage 90/120/150W, 277-480V, 0-10V Dimming, Cct Selectable 3000/4000/5000K, Adjustable Distribution T3/T4/T5, Black
Lumens
Fixture Mounting Location
Watts
150.00/120.00/90.00 W
Total Harmonic Distortion
< 20 %
Housing Material
Aluminum
Indoor/Outdoor Usage
Outdoor
Mounting
Surface
Temp. Range
-40 °F to 122 °F
Operating Temperature (°C)
-40 to+50 °C
Description
Street & Parking Lot Lights, Mount Type Pole, Slipfitter/Knuckle, Fixture Wattage 150 W, Light Technology LED, Color Temperature 3000K, 4000K, 5000K, Color Rendering Index 80, Voltage 277 to 480V AC, Rated Life 100,000 hr, Standards ANSI C136.31, cULus Listed to UL 1598, Dark Sky Compliant, DLC 5.1 Premium, FCC, RoHS