  • Mfr # AREAFLD6AS150UNHDSC2ADJWH
  • Zoro # G916065985
Light Output
13,500 lm, 18,000 lm, 22,500 lm
Fixture Wattage
150 W
Rated Life
100000
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
AREAFLD6AS150UNHDSC2ADJWH
Overall Width
13 1/2 in
Overall Length
29 1/2 in
Height
6.30 in
Dimensions
29.49x13.46x6.3 in
Width
13.46 in
Nominal Length
29.49 in
Voltage
120 V
Light Output
Fixture Wattage
150 W
Rated Life
100000
Housing Color
White
High Pressure Sodium Wattage Equivalency
400 W
Metal Halide Wattage Equivalency
400 W
Light Distribution Type - IESNA
Type III, Type IV, Type V
Type
150 lm/W
Lumens
Total Harmonic Distortion
< 20 %
CRI
80
Fixture Mounting Location
Surface
Indoor/Outdoor Usage
Outdoor
Color Temp.
Light Distribution
< 20 %
Watts
90.00/120.00/150.00 W
Lumens Per Watt
150 lm/W
Finish
White
Fixture Rated Life
Features
Area Flood 6A Opti-Select, Selectable Wattage 90/120/150W, Cct Selectable 3000/4000/5000K, Adjustable Distribution T3/T4/T5, 120-347V, 0-10V Dimming, White
Description
Street & Parking Lot Lights, Mount Type Pole, Slipfitter/Knuckle, Fixture Wattage 150 W, Light Technology LED, Color Temperature 3000K, 4000K, 5000K, Color Rendering Index 80, Voltage 120 to 347V AC, Rated Life 100,000 hr, Standards FCC, RoHS